Katı Atıkların ilk bulguları Solvent ve petrol türevi oldukları yönünde,

Pamukova Karapınar mahallesi yakınlarında faaliyet gösteren taş ocağı sahasında toprağa gömülü ele geçirilen atıkların, ilk bulgulara göre petrol ve solvent türevi olduğu belirlendi.

Katı Atıkların ilk bulguları Solvent ve petrol türevi oldukları yönünde,

 Atıklar Tübitak’a gönderilmiş ve açıklama bekleniyordu. İlk açıklama İZAYDAŞ Genel Müdürü Saraç tan geldi:

 

Saraç; " Sakarya'nın Pamukova ilçesinde faaliyet gösteren taş ocağı sahasında toprağa gömülü ele geçirilen atıkların, ilk bulgulara göre petrol ve solvent türevi olduğu tespit edildi.” Dedi.

 

 

“ Atıkları Kocaeli'deki tesislerimizde yakarak enerjiye çevireceğiz” diyen Saraç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ (İZAYDAŞ) yetkililerinin taş ocağındaki incelemelerinin ardından, atıklar kepçe yardımıyla kamyonlara aktarılmaya başlandığını söyledi.

 

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gelen ihbar sonucunda taş ocağında atık olduğu bilgisine ulaşıldığını hatırlattı.

 

Müdürlük yetkililerinin kendileriyle irtibata geçtiğini anlatan Saraç, "Biz de bekletmeden yerinde olaya müdahale edelim istedik. Buraya iş makinelerimizle 5-6 kamyon tahsis etmiş durumdayız. Bölgede atıkları çıkarmaya başladık. Şu an ağırlıklı petrol ve solvent türevli atıklar gibi görünüyor. Arkada bir miktar da arıtma çamuru var gibi. İlk aşamada bunları söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı. Gerekli analizlerin yapılacağını, atığın sahibinin de bulunmaya çalışılacağını vurgulayan

 

Saraç, "Atıkları, Kocaeli'deki tesislerimizde yakarak enerjiye çevireceğiz. Maliyeti de ilgili sahibinden temin edilecek. Çalışmaları miktara bağlı olmak üzere 3 günde bitirmeye çalışacağız" dedi. Atıklardan alınan numunelerin gönderildiği TÜBİTAK'ta incelemenin devam ettiği, Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ise atıkların kime ait olduğunun belirlenmesine yönelik çalışmayı sürdürdüğü öğrenildi.

 

Taş ocağı sahasında kimyasal atık gömüldüğü ihbarı alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, 30 Eylül'de kepçe yardımıyla bölgede kazı yapmış, radyoaktif olmadığı anlaşılan atıklardan alınan numuneler incelenmek üzere TÜBİTAK'a gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 10:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
ceza
ceza - 3 yıl Önce

peki bunları buraya gömen. gömülmesine müsaade eden ve taş ocağı sahibine ceza verilmeyecekmi. insanları zehielemek bedavayamı geldi. bizler gid
karapınardan su içtik belkide suyada karışt

SIRADAKİ HABER