banner392

Cuma namazına ara verildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüsün yayılma riskine karşı, cami ve mescitlerde cemaatle kılınan vakit namazları ve Cuma namazıyla ilgili açıklamada bulunarak, virüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verildiğini açıkladı.

Cuma namazına ara verildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklama yaptı. Erbaş, ''Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir'' dedi.

Erbaş ayrıca, "Camilerin münferit namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir" açıklamasını yaptı.

Erbaş'ın açıklamalarından satırbaşları:

Cuma namazının yanı sıra vakit namazlarının da cemaatle kılınması huşunun değerlendirerek şu açıklamayı yapmaya ihtiyaç duymuştur.

Yeni tip koronavirüs bulunduğu ortamda insanda insana hızlı bir şekilde yayılarak çok kısa bir sürede salgın haline gelmektedir. Ülkemizde vakası sayısının artmaya başlamasıyla birlikte kamu otoritesi tarafından insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir.

Yaşanan olağanüstü durum dikkate alındığında cami ve mescitlerde namazların cemaatle beraber kılınmasına devam edilmesi halinde virüsün yayılma tehlikesi vardır. Bu amaçla İslam dini insan hayatını tehlikeye atacak uygulamalara cevaz vermez.

"MÜNFERİT NAMAZ KILMAK İSTEYENLER İÇİN CAMİLER AÇIK"

Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Camilerin münferit namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir.

"DÜN İTİBARIYLA UMRECİLERİN HEPSİ GELDİ"

Erbaş açıklamalarının ardından soruları yanıtladı. Erbaş'ın yanıtları şöyle:

Umreden dönen vatandaşlarının sayısı tam olarak nedir?

Umrecilerimizden hepsi geldi dün itibarıyla. En son gelenler 6 bin kişi civarında idi. Bunlarla ilgili Sağlık Bakanlığımızın vermiş olduğu karar ile karantina uygulaması başladı.

Koronavirüs tespit edilen umreci vatandaşın giriş tarihi ne zamandı?

Kim olduğu ile ilgili bizde bir bilgi yok. Bu konuşları Sağlık Bakanlığımız takip ediyor. Giriş tarihini de şu an ben bilemiyorum.

Şu an Suudi Arabistan'da Türk umreci var mı?

390 civarında şirketlere ait umrecinin bugün buraya intikal edeceğini biliyoruz. Tabi onlar da karantinaya alınacaklar.

Yurttaşlar cuma namazına gitmek isterse ne olacak?

Cemaatle namaz kılınmayacak. Cuma namazı zaten kılınmayacak. Dolayısıyla bir Müslüman kardeşimiz caminin yakınındaysa ferdi olarak camiye gidebilir namazını kılabilir. Camilerde cemaatle namaz kılınmayacak münferiden kılınacak.

Cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilecek

Dinayet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir” ifadeleri kullandı.

Erbaş, ayrıca “Camilerin münferit namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmansın uygun oyacağına karar verilmiştir” açıklaması yaptı.

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER