Bebek kaçırıp doktora saldırdılar

SÜEAH bünyesinde ikinci kez gerçekleştirilen “Renkli Kod Tatbikatı” heyecanlı anlara sahne oldu. Tatbikatta rol alan hastane çalışanları ise performanslarıyla dikkat çekti.

Bebek kaçırıp doktora saldırdılar

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin (SÜEAH) Kadın Doğum Servisi ve Başhekimlik katında yer alan idari kısımda gerçekleştirilen ‘Renkli Kod Tatbikatı’nda, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Yakup Tomak, Başhekim Yardımcısı Mehmet Durmuş, Kalite Yönetim Direktörü İsmail İnan, Sivil Savunma Uzmanı Şengül Köse ile çok sayıda sağlık çalışanı ve güvenlik yer aldı.

BEBEĞİ ÇALDI

‘Renkli KodTatbikatı’nın ilki Kadın Doğum Servisi’nde yaşandı. Pembe Kod isimli tatbikatta mizansen olarak bebek kaçırma olayı gerçekleştirildi. Annenin bir anlık uykuya dalmasını fırsat bilen bir kadın, beşikteki bebeği sessizce kucağına alıp, odadan hızla uzaklaşarak merdivenlerden 1. Kata kadar ilerledi.


ALARM VERİLDİ

Bu sırada uyanan anne, bebeğinin beşikte olmadığını görünce, hıçkırıklar içinde gözyaşlarına boğuldu.  Annenin ağlaması üzerine odaya giren hemşireler, “Pembe Kod Alarmı” verdi.  Alarm üzerine harekete geçen Hastane Özel Güvenlik ekipleri, bebekle birlikte kaçan kadını idari kat poliklinikleriönünde yakaladı. Bebek, çocuk hemşiresi aracılığıyla anneye teslim edilerek, tatbikat başarı ile tamamlandı.

TARTIŞMA ÇIKTI

Bir diğer tatbikat ise, idari birimde yaşandı.  “Beyaz Kod” isimli tatbikatta Başhekim Yardımcısı’na şiddet yine mizansen olarak canlandırıldı. İdari kata kızının tedavisinin gerçekleştirilmediğini söyleyerek gelen hasta tartışma çıkardı, uzun süre Başhekim yardımcısının odasından çıkmayan hasta küfürler ederek tehditler savurdu.  Tartışma ilerleyen zamanda hakarete varınca, bir görevli tarafından telefonla hastane güvenliğine bilgi verildi. “Beyaz Kod” anonsunun ardından İdari kata gelen güvenlik, Başhekim Yardımcısına hakaret eden hasta yakınını idari kattan uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada mizansen devam ederken hastanın kızı rolünde yer alan kişi bu karmaşada fenalaşarak yere yığıldı. Hemen “Mavi Kod” alarmı verildi. Bu iş için görevli anestezi uzmanı ve doktor kısa sürede baygınlık geçiren kızın yanına gelerek ilk müdahaleyi yaptı.


YANGIN TATBİKATI

Günün son tatbikatı ise, hastane müdürünün odasında gerçekleşti. Mizansen gereği yangın çıkan odadan çıkamayan hastalar için “Kırmızı Kod” veridi. Güvenlik personelinin müdahalesiyle yangın tüpleriyle yangın kısa sürede kontrol altına alınarak, yaralıların tahliyesi sağlandı. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Yakup Tomak, tatbikatları başarı ile tamamlayan personele teşekkür etti. 
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 21:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER