Yemişçi: Esnaflar için çok acil hibe kredi verilmeli

Gelecek Partisi Sakarya, Ar-Ge ve Bilişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serkan Yemişçi, hem ekonomik kriz, hem de salgın sebebiyle restoran, lokanta, kahvehane, kafeterya ve pastane esnafının adeta kan ağladığını belirterek, “Esnafa acilen hibe kredi verilmeli. Yoksa toplumda geri dönülmez yaralar açılacak.” dedi.

Yemişçi: Esnaflar için çok acil hibe kredi verilmeli

Yemişçi, yaptığı açıklamada, ekonomik ve psikolojik olarak esnafların çok zor durumda olduğunu ifade etti. Hem ekonomik kriz, hem de koronavirüs pandemisi sebebiyle yapılan kısıtlamaların esnafı bitirdiğini vurgulayan Yemişçi, Salgın sebebiyle alınan önlemler en çok restoran, lokanta, pastane, kahvehane ve kafeteryaları vurdu. Lokanta, restoran ve pastanelerin de paket servis ve gel al hizmeti de kurtarmıyor. Bu esnaflar adeta kan ağlıyor.” diye konuştu.

AÇLIĞA MAHKUM OLDULAR

Esnafların zor durumda olmalarının yanı sıra, yanlarında çalıştırdıkları kişilerinde işsiz kaldıklarını kaydeden Yemişçi, Toplumun büyük bir kesimi, ne yazık ki hiç olmadığı kadar sıkıntı içinde. Verilen çok cüzi destekler de yeterli değil. Esnaflar zaten kendileri iş yapamadıkları için yanında çalıştırdıkları kişileri ücretsiz izine çıkartıyor, ya da dükkanını tamamen kapatmak zorunda kalıyor. Zaten daha önce 3 ay kapalı kalan esnaflarda artık bıçak kemiğe dayandı. Bu insanlar evini, arabasını satarak bir müddet idare etti. Şimdi ellerinde avuçlarında hiçbir şey kalmadı. Hem kendileri hem de çalışanları, üzülerek ifade etmeliyim ki açlığa mahkum ediliyorlar.” şeklinde konuştu.

DURUM VAHİM BOYUTTA

Esnafların yanı sıra diğer kesimlerinde çok büyük bir kısmının ekonomik kriz sebebiyle alım gücünün azaldığının altını çizen Yemişçi, Lokantalar, restoranlar açıkken bile önceki müşterileri bulamıyorlar. Halkın alım gücünün düşmesi de esnafa olumsuz yansıyor. Kısaca hem birinci ve ikinci dalga salgın, hem ekonomik kriz esnafı bitirdi. Artık esnaf evine ekmek götüremez hale geldi. Gerçekten içerisinde bulundukları tablo vahim.” dedi.

ÖDEMELİ DEĞİL HİBE KREDİ VERİLMELİ

Esnafa çok acil hibe kredi desteği verilmesi gerektiğini, aksi takdirde toplumda geri dönülmez yaralara yol açabileceği uyarısında bulanan Yemişçi, açıklamasını şöyle tamamladı: “İnsanlar cinnet getirecek şekilde zor durumdalar. Evlerinin, çoluk çocuklarının ihtiyaçlarını artık karşılayamaz hale geldiler. Almanya ve Fransa gibi ülkeler esnafların durumlarına göre 3 ay boyunca 10 bin ila 30 bin Euro arasında geri ödemesiz destek verdiler. İngiltere ise işletmelerin geri ödemesiz olarak giderlerinin yüzde 100’ünü karşıladı. Türkiyedeki iktidarda artık yandaşlarını beslemekten ziyade bu insanların sesine kulak vermeli. Bir an önce esnaflara hibe kredi yanında vergi ve SGK ödemelerine de af getirilmeli. Ancak bu şekilde esnaf rahat nefes alabilir.

Mehmet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER