Serbes: Yeni dönemde eğitimin sorunlarının çözümünü öncelik verilecek.

CHP Sakarya Milletvekili Aday Adayı Ender Serbes, Türkiye’de hem eğitim hem de eğitim kadrosu konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Yeni dönemde eğitim sorunlarının çözümüne öncelik verilecek. Hem öğretmenlerin, hem de öğrencilerin yüzü gülecek.” dedi.

Serbes: Yeni dönemde eğitimin sorunlarının çözümünü öncelik verilecek.

Serbes, Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar ile Eğitim Bir Sen Sakarya Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Murat Mengen’i ziyaret etti. Ziyarette eğitim sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
ÖĞRETMENLER ARASINDAKİ EŞİTSİZLİK GİDERİLECEK
Ender Serbes, yaptığı açıklamada, bu gün okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, genel liseler, teknik liseler, mesleki liselerin yanında özel eğitimde önemli sorunlar olduğunu söyledi. Bu sorunların yanı sıra eğitim kadrosu noktasında da öğretmenlerin ücretli, sözleşmeli ve kadrolu ayrımı yapılarak hem ücret, hem de statü bakımından bölündüğünü dile getiren Serbes, bu durumun eğitim barışını bozduğunu vurguladı. Serbes, “Öğretmenler arasında ayrımcılık oluşturan, mesleği ve öğretmenlik itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına CHP iktidarında son verilecek. Öğretmenler arasındaki ayrım kaldırılacak ve tüm öğretmenler kadroya alınacak.” diye konuştu.
ÖĞRETMENLERİN ÜCRETİ İYİLEŞTİRİLECEK
Bugün öğretmenlerin açlık sınırı ile bu sınırın biraz üzerinde bir ücret ortalamasına mahkûm edildiğini ifade eden Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yakıcı ve yıkıcı hale gelen ekonomik kriz ve fahiş fiyat artışları öğretmenler ve kamu görevlileri gibi sabit ücretle çalışanları zor durumda bırakmıştır. Eğitim çalışanlarının ve kamu görevlilerinin gerçek enflasyon oluşan gelir kayıpları yeni dönemde telafi edilecek. Ayrıca mali ve özlük hakları konusunda da iyileştirmeler yapılacak.”
MESLEKİ EĞİTİMİN NİTELİĞİ ARTTIRILMALI
Anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar eğitimde fırsat eşitliğinin mutlaka sağlanması gerektiğinin altını çizen Serbes, CHP’nin yeni dönemde bunun sağlanacağının sözünü verdiğini hatırlattı. Serbes, yeni dönemde yapılacakları şöyle sıraladı: “Bugün okul öncesi eğitim tam anlamıyla yaygın değil. Her çocuğun okul öncesi eğitim alması sağlanacak. Okul öncesi eğitim ve ilkokuldaki tüm öğrencilere mutlaka yemek verilecek, dengeli beslenmeleri sağlanacak. Ayrıca öğrenciler, daha ilkokuldan itibaren yeteneklerine göre nitelikli mesleki ve teknik eğitime yönlendirilecek. Mesleki ve teknik eğitim okulları sadece isimle kalmayacak içi de doldurulacak. Bu okullar tüm araç, gereç, ekipman ve mesleki uygulamalar merkeziyle nitelikli hale getirilecek. Bu durum aynı zamanda gereksiz üniversite kapılarındaki yığılmaları azaltmakla kalmayacak üniversite diplomalı işsizler ordusunu azaltacak. “

CHP ve Millet İttifakı İktidarı’nda öğretmenlerin, öğrencilerin dolayısıyla velilerin ve tüm kamu görevlilerinin yüzünün güleceğine dikkat çeken Serbes, “Değişime çok az kaldı.” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2023, 14:25

Mehmet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER