banner400

Kadınların hakları giderek gasp ediliyor

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes ve Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Nagihan Özmen, 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Kadınların hakları giderek gasp ediliyor

Serbes ve Özmen yaptıkları ortak açıklamada, ne yazık ki kadın haklarının giderek gasp edildiğini, sosyal hayattan koparılarak eve kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

Serbes, 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı veren yasanın kabul edilmesiyle birlikte bu günün Kadın Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlattı.

Atatürk’ün kadınlara büyük önem verdiğini vurgulayan Serbes, “Atatürk Türkiye’sinde; Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Atatürk döneminin ne kadar aydın, ileri görüşlü ve kadın haklarına değer verildiğini apaçık ortaya koyuyor.” dedi.

BU GÜN KADINLAR YAŞAMAK İSTİYOR

Ne yazık ki bu gün kadınların hakları konusunda 1934’ten daha ileride olunduğunun söylenemeyeceğini dile getiren Serbes, her geçen yıl kadına şiddet olaylarında büyük artış yaşandığını vurguladı. Bu günün Türkiye’sinde onlarca kadının şiddet yüzünden hayatını kaybettiğini, çalıştıkları iş yerlerinde zaman zaman tacizle karşı karşıya kaldıklarını, giyim ve kuşam ve hayat tarzları yüzünden infaz edildiğini dile getiren Serbes, “Adeta, sistematik bir şekilde kadınlar eve kapanmaya zorlanıyor.” ifadesini kullandı.

ÖZMEN: KIZ ÇOCUKLARININ OKUTULMASI ÇOK ÖNEMLİ

Gelecek Partisi Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Nagihan Özmen de, kadınların her alanda etkin olmasının toplumun geleceği açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Özmen “Kadın güçlü olursa ailede, toplumda güçlü olur. Kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın hem aile için şiddete sessiz kalmaz, hem de çocuklarını koruma, gözetme imkanı bulur. Her kadın mutlaka çalışacak diye bir kural, zorlama yok. Ancak kadınlarımızın mutlaka bir meslek sahibi olmaları gerekir. Gerektiğinde kendi ayakları üzerinde durabilecek ekonomik özgürlüğü sağlayacak mesleği, beceriyi kazanmalıdır. Kız çocuklarının bu yüzden okutulması son derece önemlidir.” diye konuştu.

YASETTE DAHA FAZLA YER ALMALARI LAÇIM

Özmen, kadınların TBMM’de yeterince temsil edilmediğine de dikkat çekerek, kadınlara daha fazla yer açmak gerektiğini kaydetti. Kadınlara daha fazla siyasetle ilgilenme çağrısı yapan Özmen, “Toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor ama kadınlar yeterince siyasette de temsil edilmiyor. Daha çok kadın muhtarımız, belediye başkanımız, milletvekilimiz, bakanımız, hatta kadın cumhurbaşkanımız olabilir. Kadınlar siyasette aktif olursa daha temiz siyasetin önü açılabilir. Bu açıdan kadınlar olarak gayret göstermeliyiz. Kadınlarımız susmamalı, her alanda etkin olmalı. Böyle olursa ülkemizin geleceği daha aydınlık olur.” şeklinde konuştu.

Mehmet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER