SAÜEH’da da Robotik Sistemle ameliyatlar başladı

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Genel Cerrahi Kliniği’nde Rektum Kanseri tanısı konulan 67 yasındaki hasta Da-Vinci Robotik Sistem kullanılarak sağlığına kavuştu.

SAÜEH’da da Robotik Sistemle ameliyatlar başladı

Bir süredir devam eden sindirim sistemi şikayeti ile SAÜEAH Genel Cerrahi Kliniği’ne başvuran E.D. isimli 67 yaşındaki hastaya “Rektum Kanseri” tanısı koyulmasının ardından son teknoloji ürünü robotik sistemle ameliyat kararı alındı. Gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından Doç. Dr. Fatih Altıntoprak, Op. Dr. Enis Dikicierve Op. Mustafa Yener Uzunoğlu tarafından Da-Vinci Robotik Sistem kullanılarak ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

SON TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Ameliyatı gerçekleştiren SAÜEAH Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Fatih Altıntoprak “Rektum kanseri maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir kanser türü. Bu hastalık erken dönemde saptanabilirse cerrahi tedavi ile oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Hastamızda da yapılan tetkikler sonucu Rektum kanseri olduğunu belirledik ve ameliyat planladık. Bu ameliyatlar için laparoskopik yöntemler, yani kapalı ameliyat teknikleri, kliniğimizde zaten uzun bir süredir rutin olarak uygulanmaktadır. Klasik laparoskopik yöntemlerin bir üst basamağı olarak kabul edebileceğimiz Da-Vinci Robotik Sistem’i de Sağlık Bakanlığı’mızın ve Genel Sekreterliğimizin yoğun çabaları sonucu artık kliniğimizde uygulanabilir hale gelmiştir.” dedi.

ÇAREYİ BAŞKA YERDE ARAMAYIN

Türkiye’de sadece belli sayıda ve tam donanımlı oldukları için üst düzey hastaneler olarak nitelendirilen merkezlerde robotik cerrahi sisteminin bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Altındoprak “Bu sistemin hastanemizde bulunması ve yaygın kullanılabilir hale getirilmesi son derece önemli bir gelişme ve büyük bir başarıdır. Bu yöntem uygun endikasyonlarda kullanıldığında hem hasta hem de cerrah açısından çeşitli avantajlara sahiptir. Robotik sistemin uygulanabilir hale gelmesi ile SAÜEAH Genel Cerrahi Kliniği artık tam anlamıyla Türkiye’nin önde gelen kliniklerinden birisi olmuştur ve halkımızın Genel Cerrahi ile ilgili hertürlü sorununa çözüm bulabilecek seviyededir. Bu nedenle halkımız SAÜEAH Genel Cerrahi Kliniği’ne güvensin ve dertlerine başka yerlerde çare aramasın.” diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER