Dr. Turgay Şimşek; Akılcı İlaç Kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Pamukova Devlet Hastanesinde de başhekimlik yapmış olan ve şimdi Toyotasa Acil Yardım Hastanesi Başhekimi olan Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Turgay ŞİMŞEK geçen hafta Konya Selçuk Üniversitesinde gerçekleştirilen 8. Cerrahi Araştırma Kongresine konuşmacı olarak katıldı.

Dr. Turgay Şimşek; Akılcı İlaç Kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Akılcı İlaç Kullanımıyla ilgili bilgi veren Şimşek, Antibiyotik ve diğer ilaçların gereksiz ve aşırı kullanımı, hekim veya eczacıya danışılmadan ilaç kullanılması, hastaların birbirlerine ilaç tavsiyesinde bulunmaları, gereksiz ve uygunsuz vitamin kullanımı, bilinçsiz gıda takviyesi ve bitkisel ürünlerin kullanımının çok sık görülen yanlış uygulamalar olduğunun altını çizdi.

Op.Dr.Şimşek, tüm dünyada akılcı olmayan ilaç kullanımının, ilaçların yan etki riskinin artması,parasal kaynakların yanlış kullanımı sonucu temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, hastalık oranı ve ölüm oranlarında artış olması gibi sorunlara neden olduğunu kaydetti.

Şimşek: Akılcı İlaç Kullanımı Nedir?

Hastanın klinik tanısına uygun, o hasta için yeterli doz ve sürede, hastanın kendisi ve toplumu için maliyeti en düşük olan ilacın seçilmesidir. Bu konudan sorumlu paydaşlar hastalar, hekimler, eczacılar ve ilaç üreticileridir.

Hasta Bilgilendirilmeli

Hastaya ilacın etkisi, yan etkisi, ilacın nasıl kullanılacağı, ne zaman kontrole gelineceği anlatılmalı ve herşey yeterince açık mı diye sorgulanmalıdır. IMS’den (İlaç Takip Sistemi Üzerinden Ölçüm Yapan Kuruluş) alınan verilere göre 2005-2014 yılları arasında Türkiye’deki ilaç satışları 1,2 milyar kutudan 1.82 milyar kutuya yükselmiştir. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı yerli firmalarımıza birçok yönden destek vermektedir. Ayrıca Bakanlığımız akılcı ilaç politikalarını uygularken antibiyotik ilaçların gereksiz ve fazla kullanımının azaltılması üzerinde önemle durmaktadır.” Diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 21:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER