İsabalılar 3. Geleneksel etkinliklerini Öküzyatağında yaptılar.

1896 Balkan Türkleri muhacirlerinin torunları olan Pamukova İsabalı Mahallesi sakinleri 3. Yılını düzenledikleri piknik ve eğlence etkinliklerini bu senede dede toprakları olan Eskiyayla Köyünün yaylası olan Öküzyatağında yaptılar.

İsabalı Muhtarı Ahmet Özer’in önderliğinde geleneksel hale getirdikleri muhacir etkinliğine Gacallar, Muradağlar ve yakınları damatları ve torunları yanında çok sayıda mahallelide katıldı.

Sabah erken saatlerde Öküzyatağına gelen İsabalı Mahallesi sakinleri sabah kahvaltısını da Öküzyatağı’nda yaptılar.

Kahvaltıdan sonra eş dost tanıdık sohbetleri yapıldı. Büyüyen gençler, çocuklar birbirleri ile sohbetler ettiler, tanıştılar, çaylar, kahveler içildi. Güzel havanın da etkisi ile yeşil çayırlarda yürüyüşler yapıldı.

Öğle saatlerinde piknik yapıldı. Piknikten sonra oyunlar oynandı. Eski adetlerden bazıları oynandı. Erkekler ve kadınlar ip çekme yarışması yaptılar. Epey eğlenceli ve heyecanlı geçen yarışta kadınların tarafı güçlü ip çekerek karşı oyuncuların yarışını bozma çekişmesinde kazanan taraf oldu. Muhtarın taraf olduğu erkekler kaybetti. Kadınlara gençlerin destek verdiği görüldü. Yinede kadınların kazandığı taraf coşkulu şekilde alkışlandı.

Erkekler gelenekleri gereği oyunlar oynadılar. Müzik ise arabalardan çalan kasetten çıkan sesler oldu.

KÖY DERNEĞİ ZİYERET EDİLDİ.

Pamukova Eskiyayla Rumeli Tükleri Derneğini ziyaret eden İsabalılı akrabalar derneğe “hayırlı olsu”dediler.

Gelenek ve göreneklerin yaşatılmasını derneğin daha güzel etkinlikler yapmasını isteyen İsabalılar muhacirlerin Pamukova’da tek köyleri olduğu ve bu güzel köyün ise korunması ve geleneklerin yaşatılması için yapılacak etkinlere destek verilmesi gerektiğini anlattılar.

Derneğin köye taşınmasından sonra Pamukova Belediyesi tarafından da masa gönderen belediye başkanı Güven Övün başkana ve çalışanlarına teşekkür edildi.

Pamukova Eskiyayla Köyü Rumeli Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2004 yılında kurulmuş. Şubesi olmayan dernek Dış Türkler Federasyonu üyesi olup 200 Balkan ve Rumeli Türkleri Derneği ve 9 Federasyon ile 1 konfederasyon tarafından bilinmekte ve Pamukova Bölgesinde tek Muhacir köyü olan ve 1896 yılında Balkan Savaşlarında Bulgaristan’dan göç ettirilen Balkan Türklerinin torunlarının yaşadığı köyde kültür ve yardımlaşma etkinleri yapıyor.  

Dernek ziyaretinden sonra köylerine ve evlerine dönen isabalılar seneye 4. Yılında görüşmek üzere Eskiyayla dan ayrıldılar.

TÜM FOTOĞRFALARI GÖRMEK İÇİN ALTAKİ FOTOĞRFA TIKLA FOTOĞRAFLAR PAMUKOVAHABER.COM HEDİSEYİDİR. İSTEYEN İNDİREBİLİR.

Mehmet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER