banner392

Bandırma Belediyesinden Örnek Çalışma.

Millet İttifakı Belediyeler Deprem Mağdurları için örnek bir çalışma başlattılar. Bandırma Belediyesi tarafından yapılan bir örnek çalışma elimize ulaştı. Bizde bu örnek çalışmayı siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz….

Bandırma Belediyesinden Örnek Çalışma.

PAMUKOVA DA DA DEPREM OLACAK MI?

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,8 ve 7,6 şiddetinde olan deprem sonunda (Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da) büyük yıkım olmuş ve binlerce insanımız hayatını kaybetmiş binlerce insanımız sakat kalmış. Binlerce bina yıkılmış ve hala acısı taze yaşanmakta.

1999 depreminden sonra Kentsel Dönüşüm diye Mevcut yapıların Depreme Dayanıklı hale getirilmesi çalışmaları yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Altyapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü oluşturulmuş ve gelecekte daha sağlam binaların yapılması istenmişti.

İŞTE 6 ŞUBATTA KARTON GİBİ ÇÖKEN BİNALAR BUNLAR

Ancak bu deprem gösterdiki binalar sağlam yapılmamış, 6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş ve çevresindenki binaların kibrit ktusu gibi devrilmeseleri bunu gösterdi.

BU DEPREMDEN SONRA BİZ DERS ALDIK MI?

Ülkemizde yer yer devam eden depremler korkutuyor. Biz Pamukova lılar da korkuyoruz. Uzmanlar Pamukova dan geçen fay hattının harekete geçtiğini iddia ediyorlar. Ancak Pamuova da bu konu ile ilgili hiçbir çalışma ve bir bilgilendirme çalışması duymuyoruz ve görmüyoruz.

Mantar biter gibi bina yapılan tüm ülmemizde olduğu gibi Pamukova da da binalar yükselmeye devam ediyor. “Dur bir bakalım” diyen yok

Plan ve denetleyiciler doğru iş yapmıyor. Evlerinin katlarını artırmakla ve derelere ev yapmakma cevplerine dolduran muüdeahhitler ise jeeplerle geziyorlar. Pamuovalıların bir kısmı ise baba ve dedelerinden kalma tarım arazilerini kat karşlığı yok pahasına harcamakla meşgüller.

TAM DA BU ANDA BANDIRMA BELEDİYESİNDEN GELEN HABERİ SİZLERLE PAYLAŞAMAK İSTİYORUM.

BALIKESİR’DE DEPREM MAĞDURU VATANDAŞLAR YALNIZ DEĞİL

Bandırma Belediyesi ve Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu’nun organize ettiği geniş katılımlı çalıştayda, Balıkesir ili geneline yerleşen deprem mağduru vatandaşlar için gerçekleştirilecek projeler ele alınıyor.

Bandırma Belediyesi ve Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle organize edilen, “Balıkesirliler Federasyonu İlçe Çalıştayı,” Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. İki gün boyun sürecek çalıştayda, deprem afeti sonrası Balıkesir ili geneline yerleşen deprem mağdurları için gerçekleştirilmesi gereken projeler ele alınırken katılımcı sivil toplum kuruluşlarıyla çizilecek yol haritası istişare ediliyor. Ayrıca Bandırma’nın tarihi, kültürel ve turizm değerlerini ön plana çıkaracak çeşitli argümanlar masaya yatırılıyor, bu değerlerin korunması ve gelişimine katkı sağlayacak fikir alışverişleri yapılıyor.

Bandırma Belediyesi Toplantı Salonu’nda bir araya gelinen çalıştayın ilk gününde; Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Mehmet Çalışkan, İzmir Balıkesirliler Derneği, Başkanı Erkan Uzun , Bursa Balıkesirliler Derneği Başkanı İrfan Göktaş, Ankara Balıkesirliler Derneği Başkanı Hasan Derneli, İstanbul Balıkesirli Bürokrat İş Adamları Derneği Başkanı Deniz Dinçer, İstanbul Havranlılar Derneği Başkanı Belgüzar Öğüt, Manisa Balıkesirliler Derneği Başkanı Muharrem İşbilir, Karacabey Balıkesirliler Derneği Başkanı Musa Altın, Mustafa Kemalpaşa Balıkesirliler Derneği Başkanı Hayati Yılmaz, Bal-Güç Vakfı Balıkesir Genel Sekreteri Tarık Erülgen, Balıkesir Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Mustafa Akpınar, Bodrum Balıkesirliler Derneği Başkanı Halim Ceylan, BALDEF Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Balıkesirliler Birliği Merkez Başkan Yardımcısı İsmail Önay ve Bal-Güç Vakfı Denetim kurulu Suat Zerengil yer aldı.

Çalıştay Bandırma’nın kısa bir tanıtımını içeren bilgilerin yer aldığı sinevizyon gösterimi ile başladı. Açılış konuşmasını ev sahibi olarak Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun yaptı. Konuşmasına başlarken deprem bölgesine yaptığı ziyaret ile ilgili tecrübelerini aktaran Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, bölgenin çok zor bir süreçten geçtiğini belirtti.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Bandırmalı hemşehrilerimizin de desteğiyle maddi ve manevi olarak afet bölgesindeki yurttaşlarımız için seferber olduk ve olmaya devam ediyoruz. Diğer yandan ilimizde ağırladığımız depremzede yurttaşlarımızın kendilerini yabancı hissetmemeleri noktasında adımlar atıyoruz. Onlar kendilerini bir misafir gibi değil, bizlerden biri gibi hissetmeliler. Bu noktada yapılacak tüm çalışmaları da destekliyoruz,” dedi.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, deprem afeti özelinde Bandırma’da yapılan çalışmalar ve Bandırma’da hayata geçirilen çeşitli projeler ile ilgili de bilgi aktarımında bulundu. Bandırma’yı tüm dinamikleriyle deprem afetine hazır bir kent haline getirebilmek için düğmeye bastıklarını ve radikal kararlar aldıklarını belirten Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Göreve geldikten yaklaşık 3 ay sonra, Bandırma Belediye Meclisi’nin tarihinde ilk kez Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nu kurmuştuk. Şimdi deprem öncesi ve sonrası için hazırlıklar yürütüyoruz. Kentsel dönüşümü destekleyecek projeler önceliğimiz olacak.

Bandırmamız kültür, sanat, spor, tarih ve doğal güzellikleri de içinde barından çok yönlü bir kenttir. İşte tüm bunlar, Bandırma’yı Güney Marmara’nın en önemli merkezlerinden biri haline getiriyor. Biz de bu bilinçle projeler üretip hayata geçiriyoruz. Doğrudan insana dokunan çok sayıda projelerimizi hizmete aldık. Gündüz Bakım Evlerimizi, Destek Eğitim Kurs Merkezimizi, Engelsiz Yaşam Kampımızı ve çok sayıda projemizi söz verdiğimiz tamamladık,” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2023, 18:30

Mehmet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER