Gökgöz köyünde bir inek üçüz doğurdu.

Pamukova Gökgöz köyünde büyükbaş hayvanlarda ender gerçekleşen bir olay oldu. Hoştayn cinsi bir inek üçüz yavru doğurdu.

Gökgöz köyünde bir inek üçüz doğurdu.

Bir hafta önce doğan 3 erkek yavrunun sağlığı yerinde, 10 yaşın üzerinde ücüz doğuran inek ise veteriner tarafından kontrolleri yapıldı ve gayet sağlıklı olduğu görüldü.

 

Gökgöz köylülerinden emekli Şentürk Özmen’in yetiştirdiği honştayn cinsi ineğin üçüz doğurması sahibini de sevindirdi.

 

Daha önceki yıllarda da 2’iz yavru yapan hoştayn cinsi ineğin bölge şartlarına uygun olduğunu söyleyen sahibi Şentürk Özmen emekli olduktan sonra hayvanlarla uğraşmaya başladığını fobi olarak yaptığı bu işten büyük keyf alarak yapıyorum. Köy evimin bahçesinde tavuklar. Kazlar ve çeşitli meyve ve bitki yetiştiriyorum. Birde büyükbaş hayvan olarak süt verimi yüksek olan Hoştayn inek yetiştirmeye başladım. Benim şansımdan mıdır? Nedir bu ineğimiz de bu sene 3.üz yavru yaptı. Yavrular gayet sağlıklılar. Üçüz yavrular ı duyan komşular da merak edip bakmaya geliyorlar. Çünkü büyükbaş hayvanlarda üçüz doğum ender raslanan bur durum.” Dedi.

 

İneklerin bakım işlerini ve sağlık kontrollerini yapan ve yavruların doğum sırasında da başlarında olan Veteriner Hekim Caner Gürevin ise 14 yıllık görevi süresinde 3’üz yavru doğumuna Gökgöz köyünde rastladığını söyledi.

 

Veteriner hekim Caner Gürevin “Büyükbaş hayvanlarda 3.üz doğum yüzlerce havyan arasında az sayıda meydana gelen bir doğum olayıdır. Bir çiftlikte yüzlerce havyan arasında az sayıda meydana gelen bir olay. Ben ise meslek hayatımda ilk defa rastladım.”dedi.

 

Doğum yapan anne ineğin ve yavruların sağlık kontrollerini yapan Caner Gürevin doğum yapan ineğin ve yavruların gayet salıklı olduklarını söyledi.

 

8 günlük olan yavrular şimdilik biberonla besleniyorlar. Sahiplerini anneleri sanan üçüz yavrular bir anda biberona koşuyorlar, biberonu kapamayan yavru ise sahibinin parmaklarına sarılarak emmeye çalışıyor.

 

Sahibi Şentürk Özmen: “buzağılar büyüyünce güzel kurbanlık olacaklar.”dedi 
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 19:59

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
m.demirbilek
m.demirbilek - 10 yıl Önce

maaşallah hayırlı olsun şentürk abi

Tarık Duran
Tarık Duran - 10 yıl Önce

allah analı babalı büyütsün :)

büşra özmen
büşra özmen - 10 yıl Önce

teşekkür ederiz :)

SIRADAKİ HABER