Kontrollü sosyal hayat gerçekten kontrolü sağladı mı?

Geçtiğimiz Mart ayı itibariyle ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada Covid-19 salgını korkutucu derecede bir yayılım gösterdi. Dünya Sağlık örgütü (WHO) ise bu kötü gidişatın önlemini almak amacıyla “pandemi” adı altında bütün ülkeleri karantinaya aldı. Yaklaşık iki aylık bir karantina süresinde herkes evlerinde kalarak online eğitim, iş gibi görev ve sorumluluklarının yanında aynı zamanda birçok hobi ve alışkanlıkta edindi. Sosyal medyada ise #evdekal, #stayathome hashtagleri ile insanlar birbirlerini evde kalmaya davet ederek bu süreci iş birliği içerisinde ve en az hasarla atlatmaya çalıştılar.

Peki iki ayın sonunda kontrolü sağlamaya devam edebildik mi?

Karantina süresi boyunca ilk başlarda bir hayli yükseliş gösteren vaka sayılarında ilerleyen zamanlarda gözle görülür bir düşüş yaşandı. 1 Haziran itibariyle ise ülkemizde kontrollü sosyal hayat dönemine geçildi. Buradaki amaç; insanların bundan sonra “maske+hijyen+sosyal mesafe” üçlüsü ile sosyal yaşamlarına güvenli bir şekilde devam etmeleriydi. Ancak bu durum çok kısa bir sürede kontrollü olmaktan çıktı ve vaka sayılarında tekrar bir yükseliş yaşanmaya başlandı. İnsanlar maskeleri yüzlerine takmak yerine çene altlarına ve dirseklerine takmanın daha güvenli olacağını düşünmüş olacaklar ki virüs hiç var olmamış gibi davranmaya geri dönmek bizler için çok kolay oldu. Bunun devamında ise artık maske takmayı da bir kenara bırakarak durumu daha da ileri boyutlara taşıdık ve düğün, eğlence, asker uğurlamalarını eskisine nazaran daha gösterişli ve kalabalık bir şekilde kutladık.

Sonuç olarak; normalleşme sürecinin bizim lehimize olması gerekirken virüs, içinde bulunduğumuz bu kontrollü sosyal hayattan(!) kendisine hatırı sayılır bir kazanç elde etti. Bu süreçte tedbir ve güç her ne kadar bizlerin elinde olsa bile henüz kendimizi kontrol edemezken kontrollü sosyal hayatın varlığından söz etmek ve içinde bulunduğumuz bu süreçten sağlıklı bir sonuç beklemeye çalışmak ne yazık ki şu an pek mümkün gibi durmuyor.

AYŞEGÜL EKŞİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.