KIRICI DEĞİL YAPICI OLMALIYIZ.

ELEŞTİRİ YAPARKEN HER ZAMAN KIRICI DEĞİL YAPICI OLMALIYIZ.

Yaşadığımız günlük hayatta mutlaka hepimiz yeri geliyor birçok eleştirilere maruz kalıyoruz. Burada bizleri ilgilendiren en önemli şey ise, bu kişiler bizleri neden eleştiriyor?

Eleştiren kişiyi ne kadar tanıyor olmamız ve bizim için bu kişiler ne anlam ifade ediyor ve ne kadar ciddiye almamız gerekiyor.

Acaba kıskandıkları içinmi?

Yoksa bizleri kendilerinden daha üstün gördükleri için mi?

Ya da onların çok istedikleri şeye sahip olduğumuz içinmi?

Onlar olamadıkları içinmi? Tüm bunları düşünerek yapılan eleştirileri hesaplamamız gerekiyor.

Eğer biz kendimizden emin ve öz güvenimizin farkındaysak, yapılan eleştiriler bizi asla etkilemeyecektir.

Örneğin, Bir arkadaşımız başka birisi için bize küçümseyici, aşağılayıcı sözler söyleyip o kişiyi eleştiriyorsa, aklımıza gelen ilk şey o kişinin doğru karakterde olmadığıdır.

Bugün bizlere başkasını eleştiren bir insan, yarın bizleri başkalarına eleştirebilir. Bunu asla unutmamalıyız ve ciddiye almamalıyız. Fakat şunu da bilmemiz gerekiyor ki, her eleştiri bizler için kötü bir anlam ifade etmiyor. Bizlerin hatalarımızdan ders çıkarmamıza yardımcı olabiliyor.

Örneğin, bir Arkadaşımız bize Sen çok kötüsün, çok beceriksizsin, diye eleştiri yapıyorsa, bunu hiç kırıcı olmadan düşünmemiz ve  arkadaşımıza sormamız gerekiyor. Ben neden kötüyüm, ben neden beceriksizim, yada beni hangi konuda beceriksiz buluyorsun, benden ne yapmamı bekliyorsun, diye kendisine sorduğumuz zaman en azından bu şüphelerinden kurtulmuş oluruz ve eleştirilerine maruz kalmayız. Bunun aksine, Sen de kim oluyorsun, sen kendine bak, ben beceriksiz değilim.

Asıl beceriksiz sensin. Kötü biri sensin diyerek kırıcı bir şekilde cevap vermiş olsaydık,  eleştirimize hiç bir sonuç bulamaz, kendimize üzüntü yaratmış olacaktık. Eleştrisel olarak düşünen ve yaşayan insanlar, sadece bakış açılarını genişletir. Daha fazla bilgi edinmek, heves ve meraklarını geliştirmek için birçok zahmete girip eleştiri yapabiliyorlar. Anlayacağımız şu ki, birileri bize eleştiri yaptığında, kırıcı olmadan çözüm yoluna gidersek empati yaparak düşünürsek, Hem kendimiz hem karşı taraf için anlaşılmış oluruz.

SEVGİLER.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.