banner392

Serbes: SEDAŞ abonelerini mağdur ediyor

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (SEDAŞ) abonelerini, abone olma sürecinde yaşanan gecikmeler sebebiyle mağdur ettiğini söyledi.

Serbes: SEDAŞ abonelerini mağdur ediyor

Serbes, yaptığı açıklamada, kendilerine SEDAŞ ile ilgili şikayet geldiğini belirterek, en çok şikayetin ise abonelik aşamasında olduğunu belirtti. SEDAŞ’ın yeni abone açmak için uyguladığı prosedürlerin gecikmelere sebep olduğunun iddia edildiğini dile getiren Serbes, bu konuda yaşanan sıkıntıları şöyle anlattı: SEDAŞ yeni abonelik için önce yetkili elektrikçiye noterden vekaletname verilmesini zorunlu kılıyor. Bu zaten başlı başına depozito kadar bir masraf. Ardından Enerji Müsadesi Talebinin alınması bir 15 gün kadar zaman alıyor. Sonra proje hazırlanıp kuruma veriliyor. Normalde birkaç günde onaylanması gereken proje ortalama 15 günde ancak onaylanıyor. Gecikmeler de böyle yaşanıyor. Eğer projenin ufak tefek hataları varsa bunu pratik bir biçimde düzeltmektense sil baştan proje iptal edilerek tekrar yenisinin hazırlanması ve sürecin yeni başvuru yapılıyormuşçasına en baştan tekrar edilmesi isteniyor. Proje sonrasında abonelik müracatı işleme alınıyor ve tüm prosedürün tamamlanması bazen 1,5 - 2 ayı bulduğu belirtiliyor.”

SAYAÇ TAKILIYOR, SONRA USULSÜZ KULANDIN DİYE CEZA KESİLİYOR

Süreç böyle devam ederken elektrik sayacının proje onayı sonrasında işlemler bitmeden takıldığının bilgisini veren Serbes, bir sıkıntının da sayaç okumada yaşandığını kaydetti. Sayaç okumaya giden memurların resmi işlemler tam tamamlanmadığı için usulsüz kullanım raporu tuttuğunu ifade eden Serbes, Bu durumda da SEDAŞ faturanın 1,5 katını tahsil ediyor. Yani bir nevi ceza kesiyor. Sayaç SEDAŞ’ın verdiği sayaç. Aboneler bu duruma tepki gösteriyor. Kurum kendi resmi prosedürün uzamasından kaynaklanan bir durumu abonelerin üzerine yüklüyor. Abonenin burada hiçbir suçu yok ama ceza aboneye kesiliyor. Sayaç konusunda da aboneyi mağdur etmeyen bir düzenleme yapılmalı.” diye konuştu.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ ÖNCEDEN BİLDİRİLMİYOR

Serbes, abonelerin ilettiği bir sorunun da yönetmelik değişikliğinin önceden bildirilmemesi olduğunun altını çizerek “Örneğin projede değişikliğe gidilecek, abone yönetmeliğin değiştiğini sonradan öğreniyor. Aslında bu işin çözümü de çok basit. Yönetmelik değişikliği Elektrik Mühendisleri Odası’na ve Elektrikçiler Odasına daha önce bildirilip, şu tarihten sonra yeni yönetmeliğe göre işlem yapılacağı ilan edilse bu sorunda ortadan kalkar. Habersiz uygulama olmaz. Hiç tebligat yapmadan yönetmelik değişti deyip aboneler sıkıntıya sokulmaz.” diye tepki gösterdi.

DİLEKÇE TAKİBİ YAPILAMIYOR

Kurumda yaşanan başka bir sıkıntının ise dilekçe konusunda olduğunu ifade eden Serbes, bu konudaki şikayetleri de şöyle dile getirdi: Abone herhangi bir konuda SEDAŞ’a dilekçe veriyor. Normal resmi dairelerde dilekçe verilir verilmez, dilekçeye tarih ve sayı numarası verilir, vatandaşta bununla işlemlerini takip eder. Ancak SEDAŞ’da böyle bir uygulamanın olmadığı belirtiliyor. Yani abone evrakını takip edemiyor. Görevli dilekçeyi 10 gün sonra sisteme girse, yine bir gecikme daha yaşanıyor. Burada yapılması gereken şey dilekçe hemen işleme konulmalı ve tarih ve sayı numarası ile bir örneğinin vatandaşa verilmesi. Biz iyi niyetimizle vatandaşlarımızın yaşadığı sorunları dile getirdik. Umarım SEDAŞ abonelerin yaşadığı bu sorunları bir an önce yapacağı düzenlemelerle giderir.”

Mehmet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER