Biosun’u bu defa yüksek okul öğrencileri yakından incelediler.

Pamukova da katı atık tesisi olarak kurulan ve birçok defa gazetelere konu olan Biosun Katı Atık tesisleri bu defa Pamukova Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından ziyaret edildi.

Biosun’u  bu defa yüksek okul öğrencileri yakından incelediler.

Biosun Pamukova Tesisi’ni ziyaret eden Sakarya Üniversitesi Pamukova Meslek Yüksekokulu öğrencileri, tesisin laboratuvarında analiz yapıp yetkililerden bilgi aldı. Ziyaretten memnun kalan öğrenciler organizasyonun tekrarını istedi.

 

Sakarya Üniversitesi Pamukova Meslek Yüksekokulu’nda eğitim gören 40 öğrenci Kasım ayının ilk haftasında Biosun Pamukova Tesisi’ni ziyaret etti. Biosun Pamukova laboratuvarında çalışma yapmak ve işi daha iyi öğrenmek amacıyla gerçekleştirilen ziyaretten memnun kalan öğrenciler tesise daha sık gelmek istediklerini ifade etti.

 

Pamukova Meslek Yüksekokulu’ndan 40 öğrencinin katılımıyla 6 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen tesis ziyareti; İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ve Tesis İçinde Uyulması Gereken Kurallar ile ilgili sunumla başladı. Öğrenciler daha sonra 10’arlı gruplar halinde laboratuvarlara geçerek “Organik Karbon Testi” analizleri gerçekleştirdi. Analizlerin ardından Eğitim Uzmanı Kaan Arda tarafından öğrencilere “Sürdürülen Geri Kazanım Çalışmalarının Çevreye, Doğal Kaynakların Korunmasına ve İnsan Sağlığına Katkıları” hakkında bir sunum yapıldı. Sunum sonrasında analiz sonuçlarının değerlendirilmesi için öğrenciler 10’arlı gruplar halinde laboratuvara tekrar alındı ve analizler sonlandırıldı.

Katılım gösteren tüm öğrenciler öğlen saatlerinde sonlandırılan tesis ziyaretinden çok memnun ayrıldı. Gezinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Pamukova Meslek Yüksekokulu Proje Koordinatörü Zuhal Güneşli; ilk kez gerçekleştirdiği bu ziyaretin beklentilerinin çok üzerinde olduğunu belirterek, Biosun’un halkı ve kurumları bilgilendirme konusundaki faaliyetlerinin çok etkin ve başarılı olduğuna dikkat çekti.

 

Laboratuvar analizlerinden ve tesiste yapılan faaliyetlerden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Okul Müdürü Taki Demir ise Biosun Pamukova’nın çeveye gösterdiği hassasiyet ve katkıları için teşekkür etti.

Biosun Pamukova’nın modern ve vizyon sahibi bir kurum olduğuna dikkat çeken öğrenciler ise Biosun’un öncülük ettiği bu projenin çevre bilinci konusunda farkındalık yaratılması anlamında önemli bir adım olduğunu belirtti.

 

Kısaca Biosun Pamukova

Biosun Pamukova Katı Atık İşleme Enerji ve Çevre Sanayi Ticaret A .Ş., 2008 yılında Sakarya iline bağlı Pamukova ilçesinde kuruldu. İnşaatına 2010 Nisan ayında başlanan tesis, 2011 Aralık’ta kademeli olarak faaliyete geçti. Biosun Pamukova; evsel ve hayvansal katı atıkların toplanması, aktarılması, ayrıştırılması ve geri kazanımı alanında dünyanın ilk entegre katı atık yönetim tesisi olarak faaliyet gösteriyor. Bugün beyaz ve mavi yaka olmak üzere 300 ’e yakın kişinin çalıştığı tesis, 40 bin metrekare üzerine kurulu bir alanda üç vardiya esasına göre faaliyet gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 15:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun sarioglu
Harun sarioglu - 3 yıl Önce

Medyanin önunde bütun önlemleri alirlar birde gübre bölumune gidinde insanlar nerde calisiyo görün.o bölümde hasta oldum işyeri doktoru beni o halde calistirmak istedi işverenin cikarlarinida dusunmek zorundaymis benim isi birakmm icin ellerinden geleni yaptilr mobbing uyguladilr.şirin göstermeye calismayin o işletmeyi yemezler

SIRADAKİ HABER