Son Dakika:
Elektronik ticaret yapan firmalar Ticaretin suyunu çıkardı.

Elektronik ticarette yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesine 2 günden az bir süre kala şirketler mesaj bombardımanıyla vatandaşa ‘yeter’ dedirtti.

ARAMALARA YANIT YOK, WEB SİTELERİ AÇILMIYOR!
Mesajda belirtilen numara arandığında karşı taraftan yanıt alınamazken, web adresleri ise açılmıyor. Elektronik ticarette pazarlama ve tanıtım amaçlı ‘istenmeyen’ mesaj, arama ve e-posta gibi uygulamaların 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile son bulacak. 

GECE GÜNDÜZ DİNLEMİYORLAR!
Ancak  şirketlerin ‘onay’ alabilmek için attığı mesajlar düzenlemenin yürürlüğe girmesine az bir süre kala daha da arttı. Gece yarısı dahi mesaj aldıklarını belirten vatandaşlar, mesaj haricinde iletişime geçememekten de şikayetçi.
Gün içinde art arda atılan mesajlarla şirketler, vatandaşa onay karşılığında iPhone, tablet, bilgisayar çekilişine katılma fırsatı sunuluyor. Buna ek olarak SMS gönderen firmalar ellerinde bulunan stoğu eritmek için de vatandaşı mesaj bombardımanına tutuyor.

NELER DEĞİŞECEK?
1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek elektronik ticaret için hazırlanan yeni düzenlemeyle, reklam için gönderilen her türlü e-iletilerde onay istenecek, rahatsız eden reklam 2 gün içinde kesilecek. Yılbaşı, bayram kutlaması dönemlerinde kutlama iletileri reklam sayılarak tüketici onayı kapsamına alınacak. Böylece kutlama ve temenni iletileri de ticari ileti sayılarak tüketici onayı kapsamına alınacak. Özellikle itiraz edilmediği takdirde esnaf esnafa SMS ya da e-posta gönderirken izin almayacak. Cihazın bakımı ya da servis için telefonunu bırakan müşteri ise reklam izni vermiş sayılacak. Borç hatırlatan SMS ya da e-postalara reklam konulamayacak.

MESAJA YANIT VERMEMEK 'RET' DEMEK!

Vatandaş, onay vermiş olsa bile hiçbir gerekçe göstermeden ticari ileti almayı reddedebilecek. Ret bildirimi ücretsiz olurken, alıcının mesaja cevap vermemesi durumunda ise 'onay' talebi reddedilmiş sayılacak. Onaysız olarak bir defada birden fazla ileti gönderilmesi halinde ise ceza üst limiti 50 bin TL olacak.

O mesajı almamak için ne yapmak lazım,

1 Mayıs’tan itibaren tüketici izinsiz mesaj ve e-posta bombardımanından kurtuluyor. Bir adım daha atmaya hazırlanan BTK’nın yeni taslağına göre toplu mesajların içeriğinden şirketin yanı sıra operatörler de sorumlu tutulacak.

1 Mayıs’ta uygulamaya girecek yeni kanunla birlikte tüketicilere izinsiz reklam cep telefonu mesajı veya elektronik posta göndermesi yasaklanan şirketler onay alma yarışına girerken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) bir atak daha geldi.
BTK’nın şu anda hazırlık aşamasında olan taslağıyla toplu gönderim için binlerce mesaj alımı yapan şirketlerin gönderdiği içerikten artık operatörler de, elektronik posta gönderen şirketlerden de internet hizmeti veren ana firma sorumlu olacak. Yine hazırlanan taslağa göre tüketicilere gönderilecek ‘izin isteme mesajlarının’ sayısı da yılda ikiyi geçemeyecek.
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, BTK’nın kendilerine görüş için gönderdiği taslakta yeni getireceği uygulamayla tüketicinin ‘iki koldan’ korunacağını söyledi.

TÜKETİCİLER ÇİFT KOLDAN KORUNACAK
Ağaoğlu, “BTK’nın hazırlığı sadece elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren firmaların abonelerine kendilerince bilgi ve yetki verilmiş kurumlardan istenmeyen mesaj gönderilmesi halinde cep telefonu veya internet hizmeti veren ana firmaya da sorumluluk yüklüyor. Bununla birlikte tüketiciler çift koldan korunacak” değerlendirmesinde bulundu. 1 Mayıs’tan itibaren hayata geçecek uygulamanın her bakımdan faydalı ancak şimdiden bir açık noktasının bulunduğuna dikkat çeken Aydın Ağaoğlu söz konusu açığı da şöyle özetledi:

PATRON HATTINDAN GÖNDEREBİLİR! 

Burada çok önemli bir açık var. Bireysel hatlarla ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Sadece 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60’ıncı maddesinde bu şekilde ticari mesaj gönderilmesi yasaklanmış ve bu bağlamda yaptırım olarak hattın kapatılmasını öngörmüş. Yani çok sayıda ön ödemeli veya faturalı bireysel hat edinen kişi ve kurumlar bu istenmeyen mesajları gönderebilecekler. Yani şirket yerine patron kendi hattından toplu mesaj gönderdiğinde bunun bir cezası olmayacak.

‘KİMLİK BİLGİLERİ İŞPORTAYA ÇIKMIŞTI’
1 Mayıs’ta uygulamaya girecek düzenlemenin 72 milyon cep telefonu ve 45 milyon internet kullanıcısı için Türkiye’de bir milat olacağını ifade eden Aydın Ağaoğlu, “Milyonlarca kişinin kimlik bilgileri ve telefon numaraları işporta gibi elden ele dolaşıyordu. Bu bir milat olacak. Ancak her uygulamanın bir arka kapısı elbet olacaktır. Bunun sağlıklı devam etmesi için aranılan kişinin ‘Bilgilerimi nereden aldınız’ şeklinde sorgulama yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

'HAYIR'I KABUL ETMEYEN YAZILIM, 'EVET'E HEDİYE
23 Ekim 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan ve 3 gün sonra yani 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a göre SMS ve e-posta tüketicinin onayına tabi olunca bu sefer de şirketlerin onay mesajları patladı. 1 Mayıs’a kadar onay almak için acele eden şirketler tüketiciye, “İzninizi istiyoruz… Çok özel fırsatları ve kaçırılmayacak kampanyalardan haberdar olmaya devam etmek istiyorsanız “EVET”i tıklayın” gibi cep telefonu ve elektronik posta mesajları ile ulaşıyorlar. Bazı şirketlerin ise yazılımla birlikte gelen mesajların reddedilmesine imkân vermeyen ya da reddedilmesi halinde bile onay sinyali veren SMS ve elektronik posta yapmaları dikkat çekiyor.

ONAY YOKSA, İLETİ DE YOK
Ticari elektronik ileti, alıcıya ancak önceden onayı alınmak kaydıyla gönderilebilecek. SMS'lerin yanı sıra telefon, çağrı merkezi, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler ve elektronik posta vasıtaları da onay kapsamı içinde.

RET MESAJI ÜCRETSİZ ATILACAK
Vatandaş, onay vermiş olsa bile hiçbir gerekçe göstermeden ticari ileti almayı reddedebilecek. Ret bildirimi kolay ve ücretsiz olacak. Ret mesajının ardından 3 gün içinde reklam mesajları duracak.

SESSİZLİK ‘RET’ DEMEK
Reklam SMS'i almak isteyen vatandaş, yazılı ya da elektronik iletişim araçları ile onay verecek. Alıcının sessiz kalması durumunda 'onay' talebi reddedilmiş sayılacak. Onaylar, gerektiğinde Gümrük Bakanlığı'na sunulmak üzere 6 ay saklanacak.

ONAYSIZ İLETİYE 50 BİN TL CEZA
Vatandaş SMS gönderen işletmeyi, Gümrük Bakanlığı’na 6 ay içinde şikâyet 6 edebilecek. İşletmelere, ihlal halinde bin TL'den 15 bin TL'ye kadar ceza verilecek. Onaysız olarak bir defada birden fazla ileti gönderilmesi halinde, ceza üst limiti 50 bin TL olacak.

KUTLAMA MESAJI DA ONAYA TABİ
Ticari iletide mutlaka gönderen şirketin adı ve iletişim bilgisi bulunacak. İletinin ticari amaç taşıdığı mesaj ya da görüşmenin başında belirtilecek. Bir şirket, aldığı onayı, kendi bayi ve özel yetkili işletmelerinin SMS'leri için de kullanabilecek.

İNTERNET BANKACILIĞINA GİRİŞTE ONAY ŞARTI YOK
Kullanım, bakım, bilgi, borç hatırlatma, tahsilat, teslimat mesajları için onay aranmayacak. İnternet bankacılığına giriş için atılan SMS'ler de onay şartı aranmayacak. 
e-mail adresleri; iş ortakları, iştirakler ya da üçüncü kişilerle paylaşılamayacak. 

Anahtar Kelimeler
Elektronik Ticaret
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dikkat, Pazar Günü Kasırga bekleniyor
Türkiye için de 30 Eylül ve 1 Ekim günlerinde olası bir kasırga felaketi için tahmin yapıldı. Henüz...

Haberi Oku